נושא מציאת זוגיות והקמת בית בעם ישראל הוא מהנושאים החשובים והבסיסים ביהדות. אמרו חז"ל: "השרוי בלא אישה שרוי בלא טובה, בלא ברכה, בלא חומה, בלא תורה וכו'.אם כן נשאלת השאלה מדוע אבותינו ואמותינו עסקו בשידוכים
באופן מרוכז וממוקד רק פעמיים בשנה בט"ו באב וביום הכיפורים? מדוע לא נקבעו עוד כמה ימי שידוכים כאלו לאורך השנהובכלל מדוע לא מצאו יום אחר לשידוכים אלא ביוה"כ? ומה מיוחד כל כך בט"ו באב שמצאו עניין לשדך דווקא בו ?
ובכן : המשותף לט"ו באב וליום הכיפורים הוא שהם ימים בהם העיניים והלב יותר פתוחים ולכן  השידוכים מצליחים בימים אלו יותר ויוצאים מכך יותר חתונות . . . . 

הסיבה לכך נעוצה בעוצמת השפעת ימים אלו עלינו. כאשר אנו מגיעים ליום הכיפורים אחרי שבקשנו סליחה ומחילה מכל מי שאולי פגענו בו ומחלנו בלב שלם לכל מי שפגע בנו, אנו מגיעים ליום הכיפורים אחרי שיישרנו קו עם כל מי שלא היינו ביחסים טובים איתו משך כל השנה כולה ולכן ביום כיפור קל יותר לעשות שידוכים, כי ביום הקדוש הזה, כל המשפחות בשלום אחת עם רעותה, משקעי העבר נשכחים וביום הסליחה והכפרה של בורא עולם,מי לא מוחל וסולח גם למי שפגע בו מבני אדם. אם במילה פוגעת שנזרקה, אם בכעס, אם בצרות עין ובהקפדה, אם בשוגג ,אם במזיד.
לכן אין לך יום מתאים יותר לשידוכים ואיחוד משפחות בעם ישראל מאשר יוה"כ בו אין משקעים וכולם בשלום עם כולם. . . 
 
אם כך ביום הכיפורים, על אחת כמה וכמה ביום ט"ו באב החל תמיד מספר ימים לאחר שעיכלנו בפספקטיבה יותר רחבה, את גודל החורבן והגלות  שחווינו בט' באב.
המקדש מפני מה נחרב? מפני שנאת החינם שהיתה בעם ישראל.
 אם בט' באב נחרבנו ונחרב העולם עימנו וכתוצאה מכך סבלנו גלויות, השמדות ושואות לאורך ההיסטוריה, כל זאת מפני שלא ידענו לסלוח ולמחול ולא עשינו את העבודה הנדרשת מאתנו ביום הכיפורים. לא ידענו לקבל את האחר, אלא נלחמנו עימו מלחמת חורמה על כל דבר ודבר, נקמנו ונטרנו עד שירדנו לחייו, עד שאול תחתיות שהאדם יכול להגיע אליו, בקצפו וזעמו.
 
בט"ו באב "יום תחילת התיקון" אחרי שהבנו לאן הגענו, אנו מרימים בענווה את הראש ומחפשים לתקן ולשפר, לחזור ולבנות את עם ישראל מתוך לימוד זכות, הבנת השונה מאיתנו וקבלתו. במילים אחרות בט"ו באב אנו עסוקים באהבת חינם. לכן אין לנו יום יותר מתאים לשידוכים ובניית עם ישראל מאשר יום ט"ו באב – יום תחילת התיקון. יום בו הנפש נקיה יותר וטהורה יותר. יום בו כל חיצי המלחמה והלפידים הרעים כבו והתפחמו ניצני האהבה נראו בארץ, עת הזמיר הגיע, וקול התור נשמע בארצנו.
 

בדורינו, דור התקומה והגאולה, התחדש המנהג לקיים מפגשי פנויים ופנויות בכל מקום ומקום. אולם אין הדבר פועל באופן אוטומטי ובמידה בה כאבנו את כאבו של ט' באב והסיבות שהביאו אליו, נתחבר למהותו של יום הכיפורים הלאומי החל בט"ו באב
מובטח לנו כי גם סגולתו של היום תפעל עלינו, להקים בתים טובים ויציבים בעם ישראל. בתים מלאי סליחה ומחילה ומתוך כך, בתים מלאים אהבה ואחווה שלום וריעות.
 


חג אהבת ישראל שמח  
אלי גרון, ביה"ס לזוגיות בואי כלה


 
 
 

מצווה בקליק לזיכוי הרבים - מומלץ להעביר את קישור הדף לכל מי שזקוק לו
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים