מה עדיף ?
להתחתן מהר ולהתגרש מהר
או לברר היטב ולא להתגרש ?


 
את השאלה המאתגרת הזו שמעתי מבחורה אחרי שנפגשה עם חבר שלה
במשך חמישה חודשים ואני שאלתי את השאלה המוכרת של הסבתות  " נו . . .  " כלומר חמישה חודשים זה כבר מספיק זמן על מנת לדעת אם זה הולך לחתונה
או הולך ולא חוזר ?

 
תשובתה של הבחורה הייתה כמו בכותרת של המאמר : "מה עדיף ? להתחתן מהר ולהתגרש מהר. או לברר היטב ולא להתגרש ? " הרי אני לא רוצה להיות גרושה וגם אני לא רוצה לגרום זאת לבחור, אז נמשיך לברר עוד חודש חודשים ואז נראה.

לא טרחתי לשאול ולהתעניין כעבור חודש חודשים, זה עניין שלהם. אך דעתי היא שגם חודש חודשים לא יספיקו אם זאת המגמה.
משום שאם הכוח המניע (המוטיבציה) של המשך הפגישות. הוא לא הרצון להתחתן. שהוא ודאי ישנו.אלא הכוח המניע להמשך הפגישות (בלי , או עם לשים לב) הוא הפחד מגירושין. גם חודש חודשיים לא יספיקו. אפילו לא שנה שנתיים. משום שאי אפשר אף פעם להכיר בן אדם מכל זוויות החיים שלו. שכן החיים תמיד ממציאים לנו התמודדויות חדשות ומצבים שטרם היינו בהם. ממילא אי אפשר להכיר באופן מושלם את בן / בת הזוג בכל מצבי החיים, כך שרק אחר כך נוכל להחליט.

זאת עוד לפני שלקחתי בחשבון את מקדם ההתנהגות בפגישות. שתמיד בפגישות כולם מדברים יפה, מתנהגים למופת, לא כועסים, לא מעליבים, וכו' דברים המצויים בבתים שמתפרקים, או על סף פירוק.
(אם זה קרה לכם בפגישות, למרות שאתם מאוד רוצים להתחתן. תעזבו ! או במקרים מסויימים תבואו לייעוץ)
כך שהאינדיקציה בפגישות היא לא תמיד נכונה. מלבד המשפט הכל כך מעצבן וכל כך נכון "אהבה עיוורת – השכנים לא ! "

שהרי אנשים בפגישות רואים את מה שהם רוצים לראות ולא מצליחים לראות את מה שהם לא רוצים לראות 
או לחילופין, אם העוד חודש חודשיים אחרי חמישה חודשים עמוסים בפגישות באמת ישמשו על מנת למצוא בזכוכית מגדלת את "הבאגים" בתוכנת ההפעלה של מה שקרוי "חתן" או מי שקרויה "כלה". ודאי שה"באגים" ימצאו
אז הקשר ינותק, או שידרש עוד חודש חודשיים על מנת לבחון טוב יותר את ה"באגים" ולהחליט מה עושים איתם בחודש חודשיים הבאים.כל זה יפה, ולכאורה מציאותי.  אך זו לא האמת !
האמת המפוספסת כאן היא שכל  14,000 זוגות יהודים שמתגרשים מדי שנה בארץ, הם זוגות שחשבו פעם שיש התאמה נפלאה בניהם. וההוכחה היא שהם התחתנו בסופו של דבר.  אולי גם היתה בניהם אהבה סוחפת. כזו שבחיים אף אחד לא האמין שהם בסופו של דבר יחזרו לרבנות עם הפנים כבושות בקרקע ויכתבו ספר כריתות בניהם לעולם הזה ולעולם הבא.  

כנראה גם שהם (או לפחות רובם הכמעט מוחלט) הצליחו לעשות את הבירורים שלהם לפני החתונה ברמה כזו המספיקה לחתונה. חלקם אף גרו אחד עם השני לפני החתונה מספר שנים ( ש - ה' ישמור אותנו מטעויות בחיים)

כך שהכירו אחד את השני בכל המצבים הזוגיים האפשריים שרק ניתן לעלות על הדעת ובכל זאת 14,000 זוגות מדי שנה שבתחילת דרכם התאימו וסיימו את דרכם בגירושין. זו הוכחה מספיק טובה על מנת שנחפש את ההוכחות שאנו מחפשים לפני החתונה שלא יהיו גירושין, במקום אחר.
ולא בעוד חודש חודשיים של פגישות מיותרות ומבוזבזות, שלא תורמות לכלום. אלא רק מורחות את הקשר כמו מסטיק, ומעלות את הסיכוי שטיפול מתי שהוא מריבה בין בני הזוג, וכל הקשר יקרוס חלילה.


הדרך הנכונה לברר על אדם היא עוד לפני הפגישות וכן במהלכן. לשאול את הסובבים אותו, החל מרבניו ומוריו וכלה בבעל המכולת השכונתית, הגבאי של בית הכנסת, השכנים שמכירים אותו מספר שנים. האם האדם הזה צועק, האם הוא בעל מריבה, האם עקשן, האם בעל חסד, האם שקדן על לימודו, ועוד ועוד 
כל השאלות שאני לא צריך ללמד את כל הדורשים עוד חודש חודשיים לבירורים.

וכן כמובן הפגישות עצמן
לראות אם יש כימיה בין בני הזוג. ויש מקום לאהבה להתפתח בניהם.
(אם לא, הם כבר ידעו זאת בעצמם בזמן קצר)   
האם הם בוטחים אחד בשני
האם הם רוצים ילדים משותפים עם בן הזוג או בת הזוג הזו ? האם הם רואים עצמם חיים יחדיו עוד 80 שנה.

כל זאת בהחלט מספיק על מנת להחליט אם רוצים להתחתן. וברוב המקרים חמישה חודשים בהחלט מספיקים לסיים את הבירור הזה ואף פחות מכך.

את התשובה לשאלה של "אני לא מכיר אותה, או אני לא מכירה אותו– מספיק טוב"  ניתן לספק ולהסתפק בכך 
שמחליטים על חתונה ע"פ מה שמכירים את האופי בזמן הווה. את העתיד אין אנו יודעים וגם אף אחד לא מבטיח לנו שום דבר.  כלומר דגש ההכרות הוא הכרות האופי של האדם שנפגש איתי, ולא שאכיר עוד ועוד פרטים של ההתנהגות שלו. שהרי לעולם לא אוכל להקיף את כל מצבי החיים. 


הסיבה שכל כך הרבה אנשים מתגרשים מדי שנה. למרות ההוכחה הניצחת שהם התאימו בתחילת דרכם. היא לא מפני שלא התאימו. כשהם התחתנו הם בהחלט התאימו. למעט אחוז קטן.  28,000 איש כל שנה לא טעו כשהתחתנו.  

אלא שהם התגרשו לאחר מכן, מפני שלא עבדו על עצמם.
לא עבדו מספיק על המידות שלהם, עד שנפלו בכל המריבות הקטנות שיש בין בני זוג.
הם לא ידעו איך לסיים מריבה,
לא ידעו איך לא להעליב ולפגוע אחד בשני.
לא ידעו אם זה כבר קרה איך לרצות אחד את השני.
אולי גם לא ידעו למחול אחד לשני.

אז התעוררו כל רגשי העלבון וההשפלה, שלא נשכחו ולא נסלחו ובעקבותיהם הגיעו הנקמה והנטירה. שהולידו את השנאה העיוורת, הצורבת. ששרפה את הזוגיות , את הבית, את אהבה, את הילדים, את האיש ואת אשתו. אש השנאה ששרפה את הכל ולא הביטה לאחור.


כן, זו האמת הפשוטה והמרה, שהסטטיסטיקה היבשה, כל כך מכאיבה לכל החברה ובניהם גם לאותם אלו שנפגשים ונפגשים על מנת לברר את הכל שלא חלילה נתגרש.
שגם אחרי שבדקו כמה שנים, מפני הפחד מהגירושין לא יודעים להחליט על חתונה. ובכל זאת אחרי שיתחתנו אם לא יזכרו לעבוד על המידות שלהם, ללמד זכות על הצד השני גם (ובעיקר) כשעשה משהו שלא לרוחי. לדעת למחול, לסלוח, לאהוב גם שצריך לבלום את הפה בשעת מריבה.  אם לא יעשו זאת ימצאו גם הם את עצמם באש המחלוקת שתכלה את הכל, בלי קשר לזמן הבירורים שקדם לחתונה.

מאידך יש בדברים אלו גם תיקווה גדולה, משום שהמשמעות היא  שלכל אדם יש שליטה מוחלטת על הדרך בה הוא חי את חייו.
לכל אדם יש אפשרות להחליט, ואפשרות לשלוט  שליטה מוחלטת על תגובתיו אם בן הזוג או בת הזוג שלו פגעו בו.
יתרה מכך, יש לכל אדם אפשרות מוחלטת להחליט ולפעול באופן שירכך את הצד השני ויבנה אצלו שוב את האהבה שלפעמים בשעת מריבה נעלמת כאילו לא היתה.

האמת היא שעל מנת לריב צריך שניים, אך על מנת לעשות שלום מספיק ברוב המקרים צד אחד שרוצה שלום, ויודע לעשות שלום כך הוא ישפיע גם על הצד השני. זאת במידה והוא לא מקבל עצות אחיטופל מההורים הפרפקציונסטים שלו, או מאנשים אמוציונאלים נפוחי אגו, שינפחו גם את האגו שלו ויחריבו את ביתו. . .  .

לכן יש בדברים אלו תיקווה גדולה משום שהם הם היסוד לבניית חיים מאושרים ויציבים, ולא הסטטיסטיקה או העצות של אנשים לא מקצועיים שלא חושבים לפני שהם מייעצים ומחריבים הרבה בתים.


הכל בידים שלנו  - זו אכן תיקווה גדולה 
הנותנת כח להתקדם לחתונה בלי לפחד מפוטנציאל הסוף המר
ה' יזכנו לבנות את ביתו, ביתנו באהבה. ולא יחרב עוד  
הכותב לכם 
אחים ואחיות יקרים בדמעות ולב שבור על שבר בת עמיבאהבה רבה
אלי גרון
לייעוץ אישי מקדם חתונה יש ללחוץ על קישור זה

בואי כלה : בית הספר המוביל לזוגיות מוצלחת בהשראת היהדות
 

 


נהנית מהמאמר ?   פרגן לחבריך ושלח להם קישור 
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים