לא פעם אני שומע את השאלה "מה צריך לברר בדייטים" בנוסחים אחרים :
על מה מדברים בדייטים, איך לא נתקעים בדייטים, נגמר לנו על מה לדבר, וכדומה.

ובכן  : כפי שכבר כתבתי במספר מקומות באתר, שלושה הם  אבני הבניין שצריך לעבור בדייטים על מנת להתקדם אל עבר החתונה שלכם בקרוב.
  • הבירור השכלי
  • הבירור המנטלי
  • הבירור הרגשי
ומיד אבאר אותם בהמשך.

אך לפני כן חשוב לי להדגיש כי כאשר נפגשים ללא מודעות לשלושת אבני הבניין הללו. אפשר בקלות ליפול
לטעות הנפוצה ולהעמיד את  הדייט על הצד הרגשי בלבד.  היינו : אם התחברתי באופן רגשי, אז יש פוטנציאל לקשר. ואם לא אז כנראה שלא, שזו לדעתי טעות נוראה המפילה הרבה דייטים שיכלו להצליח ולהגיע לחתונות.

לא שאני מזלזל ברגש חלילה, יש לו מקום חשוב מאוד ביצירת קשר בין בני זוג. ואם אין רגש, אז כמובן שאין חתונה. אלא שכאשר שאלת הרגש עולה עוד בדייט הראשון (ולעיתים בשניות הראשונות של הדייט הראשון) כמובן לא יהיה לרגש זה על מה להתבסס, הוא יהיה חלש וחיוור. מה שיכול להוביל למסקנות הלא נכונות ולהפיל את הדייט. כל זאת משום שלא עשינו את הבירור השכלי בנינו תחילה. בירור שאם היינו מעמיקים בו, ומוצאים את הנקודות המשותפות בנינו. כמו גם שהייינו מגלים את עומק הטוב שבאישיות שבאדם הנפגש איתנו. אז גם הרגש היה מתעורר ממחבואו ואומר את שלו בגאון.

על כן הכלל הראשון בדייטים הוא לא לנסות להתחבר רגשית לדייט שלי מיד בתחילת הקשר. זה כבר יבוא אחר כך כפי שכתבתי במידה והקשר ימשך.
אלא שבתחילת הקשר יש להעמיק בבירור השכלי. שהוא הוא הנותן את התשתית והבסיס לצד הרגשי שיבוא אחריו.
 


שלושת אבני הבניין בדייטים בדרך לחתונה


הבירור השכלי
הבירור השכלי בנוי מבירור פרטים ראשונים אחד על השני
מה עושים, מה למדו וכ"ו.
הבירור ששני בני הזוג שייכים לאותו אסכולה חברתית השקפתית.
ששני בני הזוג רוצים לבנות אותו סוג של בית
בירור שתפיסות העולם שלהם דומות עד כמה שניתן אחת לשניה. וכדומה.  

כל זאת על מנת למנוע מצב בו הקשר הרגשי הולך ומתעצם, עד כדיי חתונה, אולם בפועל אחרי החתונה יתברר כי שני בני הזוג בעלי תפיסות עולם שנוות בנושאים שונים. ולעיתים אף תפיסות עולם הנוגדות אחת את השניה. דבר שיכול להכביד על בני הזוג במשך חייהם.

לא פחות חשוב מבירור דברים העומדים ברומו של עולם, היא הירידה לפרטים האישיים.  יש לרדת מרומי הדיונים על תפיסות עולם שונות. ושאלות תאורתיות על החיים. ולעסוק בפרטי החיים המעשיים.

שאלות כמו האם אתה רוצה טלבזיה אצלך בבית, אינטרנט, באיזו רמה.
היכן אתה רוצה לגור אם לא היו כל אילוצים של עבודה ומשפחה ?
ומה זה מלמד על החיים שלך.
עד שאלות כגון האם יש לך פייסבוק, וכמה זמן אתה משקיע בו.  
כמו גם שאלות כלליות שיגרמו לך להכיר טוב יותר את בן הזוג או בת הזוג שלך.

שאלות כמו : ספר לי חוויית ילדות טובה שהיתה לך
ספר לי מי הדמויות המהווים סמל עבורך, ושאתה הולך לאורם.
ספר לי מה תעשה בעוד 10 שנים
לאיזה מסגרת חינוך תשלח את הילדים שלך
ספר לי מה לא היית רוצה לעשות בחיים
או באיזה מקומות אתה לא רוצה להיות

וכן על זו הדרך. שאלות הגורמות לצד השני לדבר על עצמו "כמשיח לפי תומו" ולספר דברים שיגרמו לבן הזוג או בת הזוג שלו להכיר אותו טוב יותר. אך על צורת השיחה זו הגורמת לצד השני לספר הכל על עצמו.  ארחיב במאמר אחר בהמשך המדריך המעשי למציאת בן זוג או בת זוג.הבירור המנטלי
אגב שיחות הבירור השכלי, יעשה הבירור המנטלי. זה שיברר לבני הזוג את ההתאמה האישית שיש בניהם.
כלומר : גם אחרי שיש התאמה שכלית בין בני הזוג ושניהם רוצים לבנות אותו סוג של בית. לתת לילדיהם אותו סוג של חינוך וכדומה.
עדיין אין זה אומר שבאופן אישי הם מסתדרים האחד עם השניה. יש לכך הרבה מרכיבים כמו רמה אינטלקטואלית, תכונות אופי אישיות, עבודה על המידות, וכיוצא באלו.

כאשר מה שצריך לחפש זה לא את בן הזוג או בת הזוג עם אותם תכונות אופי כמו שלי.
 אלא את בת הזוג או בן הזוג שאני יכול להסתדר איתה או איתו.  שזה הרבה יותר חשוב מאשר לחפש את  "העתק שלי" שהרי השערות ילבינו והשיניים יפלו (רצוי שלא) ולא אמצע את בן הזוג או בת הזוג שמתנהג/ת בדיוק כמוני.

לכן חוזרים הדברים בבירור המנטלי  למציאות בה אני צריך ללמוד להסתדר עם מי ששונה ממני. מלבד השוני הבסיסי בין איש לאישה, שזה כבר הרבה מאוד. לכן מעבר לעניין ההתאמה המנטלית צריך לדעת כי השלום בבית והחיים הטובים עם בן הזוג או בת הזוג עומדים על עבודת המידות התמידית. יותר מאשר אם בחרתי נכון או לא נכון את בן הזו או את בת הזוג שלי.
 הבירור "הכימי" :  כתבתי הבירור "הכימי" משום הביטוי הנפוץ שיש (או אין) כימיה בין בני הזוג. אך לא מדובר במשהו שניתן למדוד ולבדוק במעבדה בתוך מבחנות. אלא בירור אהבה בין בני הזוג נמדדת במבטים בעיניים,  בחיוך כאשר פוגשים האחד את השניה.  בגרירת הרגלים והכבדות כאשר צריך לסיים את הפגישה, בצפיה לפגישה הבאה, לטלפון הבא. . . . בהרגשה הטובה שיש לי לצידו של בן זוג או בת זוג שלי. . .  .

אך מפני שאני יודע שהשאלה
"מה צריכה להיות עוצמת הרגש על מנת להתחתן" מעסיקה אנשים רבים מאוד.
לא הסתפקתי במספר שורות אלו, וכתבתי מאמר נפרד על נושא זה.
לקריאת המאמר : מה צריכה להיות עוצמת הרגש על מנת להתחתן יש ללחוץ על קישור זה.


בכל אופן, בנושא הרגשי,  אין מה למהר או לשאול שאלות ולברר. כאן כבר מרגישים לבד אם זה קיים או לא. אי אפשר לטעות בכך. בניגוד לשאר הבירורים השכלים והמנטליים שיש לעשות. הרי אני יכול להתאהב באדם הלא נכון.  

הגדרת "הלא נכון" תהיה הגדרה שכלית או מנטלית. אך הרצון לאהבה זו הרגשה הבאה מבפנים ומציפה את כל הנפש. ובמקרה של טעות בהתאהבות , אכן ידרש ממני להכריע עם השכל, ולא עם הלב. בניגוד להתאהבות באדם הנכון, שם על מנת להחליט צריך לתת ללב להציף את השכל הקר, על מנת שיכריע בחום להתחתן.


אני רוצה להגיד משהו ברור
הרגשה זו באה אגב שאר הבירורים, ואין מדובר על אהבה סוחפת כזו שלא מצליחים להתרכז בעבודה בגללה. (למרות שגם זה יכול לקרות) אלא על רגש עדין ודק העובר באופן א-רציונלי בין בני הזוג.

אם רגש זה קיים אצלכם באופן ברור.  זה כבר מספיק על מנת להתחתן. שהרי רגש זה ילך ויתפתח אחרי החתונה. זאת בתנאי ששמרתם נגיעה, והאהבה בניכם אינה אהבת בשרים, או אהבה התלויה בדבר, שבטל הדבר בטלה האהבה. אלא רגש אהבה אמיתי טהור ואצילי.

לעיתם צד אחד מרגיש את רגש אהבה מציף אותו, בעוד הצד השני. עדיין אינו מרגיש דבר ואינו בטוח בקשר כלל. פער זה אם לא מטפלים בו כיאות יכול להלחיץ את הצד שעדיין מתלבט בקשר ולגרום לו בסופו של דבר לנתק את הקשר ולעזוב. הרי מי רוצה להחליט על חתוונה מתוך התגוננות ולחץ נפשי.

במאמר זה לא אוכל לגעת בכל הנושאים המסתעפים מנקודה זו. כגון טיפול בחסימות רגשיות, או כיצד לגרום לצד השני לאהוב אותי יותר, ועוד. ואסתפק בהפנייה למאמרים אחרים המטפלים בנושאים מורכבים אלו


אך מעבר לכל המאמרים, בשעת הצורך כאשר זה הוא הדבר שעליו עומד (או נופל חלילה) הקשר שלך. ניתן לפנות אליי לייעוץ באמצעות קישור זה

לקריאת המאמר  : מה גורם לחסימה רגשית וכיצד ניתן להתגבר על כך

לקריאת המאמר : האם ניתן לפתור בעיה בלתי פתירה המונעת את החתונה

 

בהצלחה

נכתב באהבה רבה על ידי אלי גרון

ניתן לפנות אליי כאמור באמצעות קישור זהנהנית מהמאמר ?   פרגן לחבריך ושלח להם קישור

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים