מה זאת אהבה וכיצד היא נבנית

 
הגדרה : אהבה היא רגש חיובי שה' ברא על מנת לחבר בין שני בני זוג. גם אם כוח השכל לא מבורר דיו בניהם.
כלומר : לפעמים כוח השכל עוזר לבנות את אהבה ורגשי החיבה. ולפעמים הרגש עוקף את כוח השכל. (ע"י כוח הדמיון) ומחבר בין בני הזוג באהבה עזה. תוך כדיי התעלמות מבירורי השכל. לכן חשוב לציין כי אם ה' ברא באדם כוח כל כך חזק, מושך, וסוחף כמו כוח הרגש. יש להשתמש בו באופן החיובי המקרב אישה לבעלה ומחזק את יסודות הבית. אך תחילה עלינו ללמוד את פעולותיו.

מה גורם לרגש אהבה להבנות  ?
ישנם מספר פעולות הגורמות לרגש ואהבה להבנות.

  1. פעולת הנתינה, כפי שככול שאימא תקום יותר באמצע הלילה לדאוג לתינוקה. כך תגבר אהבתה אליו. ומהבחינה הזו ככול שאדם יותר ישקיע בפגישות ויתאמץ בהם. רגש אהבה ילך ויגבר. כמו גם המחויבות והרצון לבנות את הקשר. (בניגוד לגישה המצפה בפסיביות שאהבה תבוא לבד)
  2. כוח לימוד הזכות. שהוא גם מכוחות הנתינה. וככול שאדם ילמד זכות על חברו, כך יותר יאהב אותו. וכאשר ילמד זכות באוזני חברו, גם חברו יאהב אותו.
  3. שותפות לדרך. כפי שראינו אצל דוד ויהונתן אהבה גדולה, טהורה. שנבנתה מתוך שותפות לדרך. כלומר דוד הוציא לפועל כוחות של לאומיות  קדושה, שיהונתן מאוד הזדהה איתם בעומק נפשו. ולכן כל כך אהב את דוד, והיה מוכן לוותר על מלכותו שלו עבור דוד. כך גם בפגישות. אישה שתזהה שהבחור שלה מוציא לפועל את האידיאלים שהיא מזדהה איתם בעומק נפשה. תאהב אותו בשל כך. וממילא כמים הפנים אל הפנים, לב האדם אל האדם. ואהבה תחזור גם אליה.
  4. חוויות משותפות לאורך זמן. כמו שאנו רואים אצל חיילים בצבא. שככול שעוברים מסלול יותר קשה ביחד. הנפשות יותר נקשרות אחת לשניה. בניגוד למסלול שלא דורש כל כך מאמץ. שם החיבור בין החיילים פחות בהרבה. זאת משום שיש פחות הזדהות אחד עם השני, פחות לימוד זכות אחד לשני, פחות עזרה לשני, ונסיעה בעול ביחד עם החברים. 
  5. משיכה בין המינים ? .  . . .לא , לא ממש , זה הרגש הבהמי הנמוך המחפש אהבת בשרים, ומדמה עצמו בשקר לאהבת הנפשות האצילית.
 כפי שכתבתי בתחילת המאמר. יש ורגש אהבה נבנה ביחד ולצד הבירור השכלי. ויש שרגש זה עוקף את הבירור השכלי ומתעלם ממנו. דבר הקורה במקרים כמו חוויות משותפות לאורך זמן. כפי שנתתי את הדוגמא עם חיילים בצבא, אך יכולה להיות גם עם אנשים העובדים יחדיו וכדומה.
אולם יש גם את הדוגמאות של בירור שכלי עמוק כמו שהיה אצל יהונתן ודוד. ומתוך כך התפתח רגש אהבה בין השנים. וזה הוא המודל לחיקוי מבחינת בניית הזוגיות.
 
תפקיד השכל בפיתוח אהבה או דיכוי אהבה בפגישות
כאשר מדובר בפגישות ברור הדבר כי השכל צריך להוביל את דרכו של הקשר. דרכו של הרגש היא לעלות ולרדת. פעם הוא מקיף את כל אישיותו של האדם, ופעם נעלם כלא היה. ויש גם שרגש אהבה נהפך לשנאה עזה. כמו במקרה אמנון ותמר. כך שרגש אינו יציב. וכן הרגש לא מעיד דבר, אם בני הזוג מתאימים אם לאו.

אלא השכל הוא הצריך לשאול ולברר את כל השאלות
וממילא אם יש התאמה בין בני הזוג, הקשר הרגשי ילך ויתפתח ככול שהקשר יעמיק, יווצרו חוויות משותפות, שותפות לדרך, ובני הזוג ילמדו זכות אחד על השני, וישקיעו בפיתוח הקשר.

מצד שני :  יש ואחד הצדדים מנתק את הקשר. והצד השני נותר פגוע ואוהב. אהבה שלא ממשה את עצמה, יכולה לגרום לצריבה חזקה בנפש, ולצער גדול. אלא שגם כאן גדול כוחו של השכל בניווט רגש אהבה. וככול שאדם ישנן לעצמו באופן שכלי. שאם כך אירא לו. הרי שזה לטובתו, וה' הציל אותו מבת זוג שיכולה להיות טוב למישהו אחר. אך לו עצמו  אין זה התאים. (או הפוך) והדבר יכל לגרום נזק לשניהם.  ככול שיעמיק במחשבות על הצדדים הלא טובים שהיו יכולים לצמוח מקשר שאינו מתאים. כך ילך כוח הרגש ויפחת. – אם אדם רוצה בכך.נכתב באהבה רבה
אלי גרון
ביה"ס לזוגיות בואי כלה

מאמר זה לקוח מתוך
קורס הכרות מקדמת חתונה
הקורס שיוביל אותך לחופה בדרך (ובזמן) הקצרה ביותר
  
  
 
 
 
 

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים