שנים רבות חיפשתי את הסיבה מדוע מדליקים מדורות בל"ג בעומר.
היו שאמרו כנר נשמה לרבי שמעון בר יוחאי
היו שאמרו כנגד האש שהקיפה את מיטתו ביום פטירתו כאשר גילה לתלמידיו את סודות התורה הכתובים באידרא רבא ובאידרא זוטא (חלקים מהזוהר הקדוש המקבילים לספר עץ החיים של האר"י הקדוש)

אך גם אחרי כל ההסברים ששמעתי, לא נחה דעתי. הרי בליל ל"ג בעומר יוצאים כל עם ישראל דתיים וחילונים כאחד לציין את ליל פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי, מה שלא נעשה כן לשום תנא אחר.
ועוד שמנהג זה כמעט ולא נהג בגלות (אולי הדליקו נר לרבי שמעון בבית)
אם כן מה הסיבה שדווקא עם חזרת עם ישראל לארצו התעורר עם ישראל מתוך דחף פנימי, לפעמים גם ללא הבנה שכלית להדליק מדורות ולציין את יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי ?

מיותר לציין כי גם התירוץ שהילדים חיפשו סיבה למסיבה להדליק מדורות לא סיפקה אותי, הרי אם לא נביאים בני נביאים הם, ולא יתכן שיחודש מנהג בעם ישראל מבלי שיהיו לו מקורות בקודש.
 

החג הכי נסתר שיש לנו

בזמן לימודי במכון מאיר שמעתי תשובה של הרב אורי שרקי לשתי קושיות אלו

האחת :  שאלו התלמידים את הרב שרקי כשעמדנו מול המדורה של מכון מאיר, רבנו מה אתה רואה במדורה ?  
הרב שרקי השיב  : אני רואה במדורה (כמטפורה) את נשמת ישראל הבוערת, לכן כל עם ישראל מחובר לכך מתוך הפנימיות המתגלה מהנסתר אל הגלוי, גם כאשר לא מבינים בשכל.

השאלה השניה  : מה המקורות של המדורות בל"ג בעומר ?
אמר הרב שרקי : "ל"ג בעומר זה החג הכי נסתר שיש לנו"


ואם אני התלמיד אחבר את שני התשובות לתשובה אחת ע"פ דלות הבנתי  : ל"ג בעומר (שהפך ליום חג לכל דבר לעניין) הוא חג גילוי אור הנשמה של עם ישראל. לכן הוא גם חודש עם חזרת עם ישראל לארצו, והתחדש ונחוג דווקא בארץ ישראל !
 

עכשיו ניתן להבין את המדורות
שאלתם פעם את עצמכם את השאלה הפיזיקלית מה נשרף במדורה  ? מה זו האנרגיה שמשתחררת ומפיקה  אור, חום, וקרינה  ?  
ובכן, אם נדון בדברים באופן הפיזיקלי שלהם נבין כי המדורה היא חתיכה קטנה מאנרגיית השמש שהיתה קפואה בעצים וכעת אנרגיה זו  משתחררת.

וכך הוא ההסבר : עץ לא יכול לגדול ללא אור השמש, עץ הנמצא בחושך פשוט ימות, גם אם יקבל מזון מהאדמה ואת המים להם הוא זקוק על מנת לגדול. 
מה שמאפשר לעץ לגדול, להתעבות , ולהפוך להיות מה שהוא. זה תהליך הפוטוסינטזה הקולט את אור השמש דרך הירוק שבעלים ומעביר אותו פנימה אל תוך עובי גופו של העץ ההולך ומתעבה כתוצאה מכך. 
לכן ניתן לומר שעץ הוא חתיכת אנרגיית שמש מוקפאת, שכאשר משליכים אותה לתוך המדורה, אנרגיה זו משתחררת – והרי לנו חתיכת שמש קטנטנה.
 

מה עשה רבי שמעון ?
רבי שמעון בר יוחאי תלמידו של רבי עקיבא הגדול, חי בדור שלאחר החורבן. בית המקדש השני כבר לא היה, וגם רוב רובו של עם ישראל היה בגלות. במצב זה אין האור של עם ישראל  יכול עוד להמשיך ולהופיע בעולם. 
הרי ברור כי בגלות אין האור הגדול הזה יכול להמשיך ולהאיר.
לכן במשפט אחד מה שעשה רבי שמעון בר יוחאי הוא – לגנוז את האור.    

רשב"י גילה בדור ההוא  את האור הגדול של עם ישראל שהיה גלוי בזמן בית המקדש לנביאים ולכלל ישראל.
רשב"י גילה והתלמידים כתבו זאת בספר הזוהר.  שכשמו כן הוא " ספר הזוהר" ספר בו טמון הזוהר של עם ישראל שלא יכל להמשיך ולהאיר בגלות.


לכן גם קריאה בלא כל הבנה בספר הזוהר מועילה לאדם הפרטי ולגאולה הכללית.  כפי שכתוב בספר הזוהר עצמו, שכאשר עם ישראל ילמדו בספר זה יצאו מהגלות ברחמים.  


היינו : שכאשר עם ישראל יקראו בספר הזוהר הם ישחררו את האור הגנוז בו החוצה, ישחררו את "האנרגיות הרוחניות" הכמוסות בו, והדבר יביא לכך שעם ישראל יצאו מהגלות מהר יותר,
ולא פחות חשוב – במידת הרחמים ולא במידת הדין.


עם ישראל בהמוניו חי זאת על כל גווניו וסוגיו, כל מי שנשמת ישראל מפעמת בו בארץ ישראל בזמן הגאולה. בין אם יש לו כיפה ובין אם לא, בין אם מבין זאת בשכלו  בין אם לא. כולם קרבים אל מדורת רבי שמעון בר יוחאי לשחרר את האנרגיות הכמוסות  "בחג גילוי המאורות"
ויהי רצון שבכך יקרבו את הגאולה ברחמים.
 

כיצד זה מקדם בפועל את הפגישות שלך
כמי שעוסק בעולם השדכנות ומלמד צעירים וצעירות כיצד להיפגש נכון יותר על מנת להתחתן יותר נכון ויותר מהר.
לא פעם אני נשאל כיצד יודעים שזה זה ?  וכן מה ניתן לעשות על מנת לקדם את הקשר.   

התשובה לשאלה הראשונה היא  - תבדקו אם "משתחררות לכם אנרגיות" כשאתם נפגשים.  
זו יכולה להיות גם תשובה למי שמתלבט בשלב כזה או אחר של הקשר.

פגשתי ל מזמן בחור שאמר לי שהוא נורא מתלבט, כאשר הוא חושב לעצמו על הקשר שהוא נמצא בו,  הוא חושב לגמור עם הקשר הזה. 
אך כאשר הוא פוגש בה, הוא כל פעם מחדש מרגיש טוב עם הקשר ורוצה בו, עד כדיי שהוא לא יודע מה לעשות.

תשובתי לבחור היתה תמשיך עם הקשר, הדבר יתברר לאורך זמן. הסיבה היא שכאשר אתה חושב לעצמך, אתה מריץ לעצמך בראש מחשבות לא חיוביות בהקשר לקשר הזה. אך כאשר אתה פוגש בה "הכימיה בניכם משתחררת"


התשובה לשאלה השניה מה ניתן לעשות על מנת לקדם את הקשר היא גם תשובה באותו הכיוון  
צריך להמנע מפגישה טכנית חיצונית. כאילו שאני צריך להפתח רק כאשר הקשר יהפוך להיות רציני.
זה בדיוק הפוך,  צריך לגלות את מה שנסתר אצלך בלב.  כמה שיותר נפתחים ומשתפים את השני במחשבות, בהרגשות, בסיפורים האישיים. כך יותר ישתחררו האנרגיות הכמוסות בניכם, כך יותר תתקשרו. ואם החליטו משמים שאתם צריכים גם להגיע לחתונה, אז כנראה שהיא תגיעה

בע"ה בקרובחג ל"ג שמח
אלי גרון
ביה"ס לזוגיות בואי כלה 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים