בימים אלו כאשר אנו נמצאים פחות משבוע לפני בחירות 2015. חשוב שנתבונן מה הם כוחות הנפש המשפיעים עלינו לבחור במועמד כזה או אחר לכנסת או לרשות הממשלה.  בהמשך המאמר אפרט שאותם הכוחות נפש ואותם השיקולים הגורמים לנו לבחור לכנסת ישראל, הם אותם הכוחות נפש ואותם השיקולים הגורמים לנו לבחור בן זוג או בת זוג לכל החיים.
 
למעשה אם נתבונן על חיינו נגלה שאנו כל הזמן בוחרים. האדם הוא בריה בוחרת, בניגוד לכל שאר הבריות הקיימות בעולם.   לדוגמא :  אנו בוחרים בין 10 סוגי הלחם המוצאים לנו במאפיה, אנו בוחרים אלו בגדים ללבוש, אנו בוחרים היכן נגור והיכן נחנך את ילדנו. מה נאכל ומה לא, מי יהיו החברים שלנו, ועוד. למעשה כל חיינו סובבים ומעוצבים סביב בחירות שונות קטנות וגדולות שאנו בוחרים כל הזמן.
 

כיצד אנו בוחרים
 
אם נשאל כל אדם (שלא למד את התחום הזה) על הבחירות שלו בחיים. סביר שהוא או היא יאמרו לנו כי הם מפעילים שיקולי דעת כאשר הם בוחרים. וגם אם מעורב הרגש בבחירות שלהם, הרי בסופו של דבר בבחירות החשובות, הם בוחרים בחירה רציונאלית שכלית קרה ומחושבת.
 
אלא שלא כך הם פני הדברים. ניקח לדוגמא אישה הנתקלת ברחוב בחלון ראווה ובו שמלה יפה, שממש ממש מוצאת חן בעינייה.  יכול להיות שבתחילה היא תאמר לעצמה כי לא שווה לה להיכנס למינוס בבנק על מנת לקנות את השמלה. או שגם ככה ארון הבגדים שלה עמוס לעיפה, או שמחיר השמלה יקר מדי. או שלא תכננה לקנות, ושאר שיקולים שכליים הדוחים את קניית השמלה.  אלא שאם אז היא תיכנס לחנות "רק על מנת לשאול שאלה"  ובמקרה בו היא תצא מהחנות עם השמלה, הדבר מעיד כי היא קנתה מתוך שיקול רגשי. בעקבות כך לאחר החלטת הקנייה הרגשית. היא גייסה את השכל על מנת להצדיק את החלטתה.
 
לדוגמא : נכון שאני אכנס למינוס בבנק, אבל זה לא נורא הרי חצי מדינה במינוס בבנק. נכון שהארון שלי עמוס, אבל מגיע לי להתחדש מפעם לפעם. ובמיוחד שכזו שמלה  - אין לי.   גם כנגד מחיר השמלה הרגש יגייס את השכל על מנת למצוא תירוצים. הרי ניתן לשלם בתשלומים, במקום אחר זה עולה יותר, שמלה כזו שווה את המחיר, ובטח ובטח את המחמאות שאני אקבל, ומה "שאוציא את העיניים" לכולם בחתונה בחודש הבא.  . . .
 

בקיצור החלטות הקניה שלנו ברובן הם רגשיות, ורק לאחר מכן אנו מגייסים את השכל על מנת להצדיק בדיעבד את החלטת הקניה הרגשית, ואפילו שהיא נוגדת את השכל.
 
שלא תחשבו שמדובר רק בסוג קניה המאפיין את הנשים. תשאלו לדוגמא גבר כיצד הוא קונה מכונית, או כיצד יתכן שהוא קנה דירה היקרה במאות אלפי שקלים יותר ממה שהוא יכול היה להרשות לעצמו להוציא. (רמז, הסיפוק בזמן הווה, והחוב בתשלומים)
 
 

כיצד אנו בוחרים בבחירות לכנסת
 
בדיוק מפני תבנית החלטות זו, בה אנו מחליטים עם הרגש ולאחר מכן מגייסים את השכל על מנת להצדיק זאת, יש אנשים הבוחרים בבנימין נתניהו לרשות הממשלה, למרות שבזמן ממשלת נתניהו מחירי הדירות עלו בעשרות אחוזים, והם רוצים לקנות דירה ולא יכולים. ולמרות שנתניהו תמך בגירוש גוש קטיף וצפון השומרון, מסר את חברון, רצה ללכת על הסכמי וואי שבסוף נפלו ב"ה. וחלק מאותם המצביעים לבנימין נתניהו מתנגדים לכל זאת. אבל ביבי זה ביבי – מלך ישראל !!! ופה הרגש משחק תפקיד חשוב  והופך את השיקולים השכלים תחילה לקטנים, לאחר מכן למזערים, ואז ללא רלוונטים. . . .
 
גם במחנה יצחק הרצוג התמונה לא שונה בהרבה. אלא "שבמחנה הציוני" הרגש לא בא מפני גאווה לאומית כמו בסיפור של בנימין נתניהו. (שאת זה אני עוד מבין) "במחנה הציוני" הרגש בנוי על השנאה העזה והעיוורת לבנימין נתניהו. שלתדהמתי סיבה זו חזקה  דיה על מנת לבקש להושיב על כיסא ראש הממשלה אדם שלא הוכיח את עצמו כראוי למעמד ולתפקיד. 

שהרי אם נבחן באופן שכלי את הרקורד של בוז'י הרצוג, נמצא שבוז'י היה קצין זוטר ביחידה לא קרבית (כאלה יש עוד אלפי קצינים בישראל) היה שר הרווחה, שר התירות. אך מעולם לא נדרש ולא צבר ניסיון במשרד החוץ, הביטחון או האוצר.  שאלו התפקידים החשובים ביותר בהנהגת המדינה. להפקיד את המדינה בידיו של אדם שהוא עדיין ירוק מבחינה פוליטית (וגם שם לא הוכיח את עצמו) ולא יודע לנהל משא ומתן ולעמוד על שלו. כפי שהוכח באיחוד עם ציפי ליבני. זה הוא דבר הנוגד את השכל וההיגיון.
אבל רגש זה רגש. ועל מנת להוריד את בנימין נתניהו מהשילטון. הרגש קובע כי גם מטאטא יורה, וגם יצחק בוזי' הרצוג מתאים לתפקיד. . . .    
 
לכל התמהים עד היכן הדברים מגיעים עלי לומר שהמצב לא שונה במפלגות האחרות בהרבה. ישנם אנשי ימין המצביעים לאביגדור ליברמן משום התדמית הימנית שדבקה בו. (תדמית = רגש ) למרות שהדעות שלו הם שמאלה מהדעות של ביבי המוכן להקים מדינה פלסטינית. (דעות = שכל)
 
וכן המצב בציבור החרדל"י  המצביע לאלי ישי ושטבון מפני שהם מייצגים נאמנה את המשולש של "ארץ ישראל לעם ישראל ע"פ תורת ישראל."

אלא שבאופן שכלי דווקא מפני אידאל זה היה עדיף להצביע לנפתלי בנט ראש הבית היהודי. משום שבאופן מעשי הוא המוציא לפועל ומממש את האידאלים האלו, באופן הרבה יותר חזק ומשמעותי מכל המתחרים שלו.  זאת בלי קשר לגודל הכיפה של ראשו. שזה הוא שיקול רגשי מובהק.   
מה עוד שהצבעה למפלגת יחד של אלי ישי נוגדת את השכל, משום הספק אם תעבור את אחוז החסימה. . . . מה שאומר – הרגש בהתגלמותו !!!
 


בחירות האמת -  בחירת בן זוג או בת זוג לכל החיים
בבחירת בן זוג או בת זוג לא מדובר על בחירות לקדנציה של 4 וחצי שנים (כך אני מקווה לפחות) והשפעתם על חיינו הפרטים גדולה לאין ערוך מאשר בחירה לרשות הממשלה או למפלגה כזו או אחרת. אלא שמנגנון הבחירה שלנו זהה לחלוטין בשני המקרים. אנו בוחנים עם השכל, אולם מחליטים לרוב עם הרגש. כך שככול שהשכל ישפיע על הרגש שלנו. כך הרגש (אנחנו) נוכל לבחור את הבחירות הנכונות לנו ביותר.
 

הפתרון במציאת זוגיות
הפתרון בעולם הדייטים ומציאת זוגיות הוא די פשוט :  בתחילת הקשר, ממש בתחילתו. יש לברר את הבירור השכלי. עלי לשאול את עצמי האם האדם שפגשתי זה האדם  אותו אני מחפש/ת על מנת להקים את ביתי ?  האם זה הוא האדם שאני רוצה שיחנך את ילדי ?  האם כיוון החיים שלנו משותף ?  
 
אם התשובות לשאלות אלו ולשאלות שכליות אחרות הוא חיובי, אז אפשר להמשיך את הקשר ולתת לרגש להגיד את שלו. או בקיצור להתאהב ללא מעצורים.   
היינו : על מנת להתחתן צריך -  שכל, רגש, ולאחר מכן באופן אוטומטי נזרוק את השכל (מי שנשאר עם השכל  לא מתחתן) אך לא תהייה עם זה בעיה, משום שמיד עם תחילת הקשר עשינו את הבירור השכלי לפני שהרגש אמר את שלו. והפכנו להיות משוחדים בראיית המציאות  ובהחלטה.
 

היתרון שבשיגעון
כפי שכל פרסומי מתחיל יודע את אשר כתבתי עד כאן. הוא גם יודע שההחלטות הרגשיות שלנו אינם חיסרון, אלא יתרון. יתרון המקנה לו כאיש פרסום כר נרחב לפעול בו ולהטות את לב הציבור לאן שיחפוץ.

כך ניתן להשתמש ברגש באופן חיובי גם בנושא הקמת בית ויציאה ממעגל הרווקות. שהרי קשרים רבים נופלים לא מפני שלא היתה התאמה שכלית בין בני הזוג. אלא מפני שהיה חסר הקליק הרגשי בניהם.


כיצד מעוררים את הרגש
כיצד מפתחים את האהבה
כיצד גורמים לצד השני לרצות אותי יותר
(אחרי הבירור השכלי שאנו מתאימים מבחינת הנתונים שלנו)   
כל זאת ועוד ניתן ללמוד וליישם בבית הספר לזוגיות בואי כלה.
לקדם את הקשר, ולהגיע לחתונה בקרוב

 

אלי גרון
ביה"ס לזוגיות בואי כלה
בית הספר המוביל להצלחה בדייטים ולזוגיות מוצלחת בהשראת היהדות. 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים