אולי הבעיה הלא פתורה הקשה ביותר בעולם הדייטים. בעיה שגם לא עתידה להיפתר כנראה בזמן הקרוב. היא  השאלה שאנו שואלים את עצמנו בעת מפגש עם אדם הזר לנו.
מי הוא אדם זה, מה תוכנו, מה מידותיו, מה הוויתו. . .מה נשמתו.

המפגש עם האדם ברובד החיצוני. היינו עם גוף האדם והופעתו. הולידה מסכת תאוריות ענפה האומרת כי כל איבריו של האדם. היינו : כולל לבושו, שפת גופו, תווי פניו, כתב ידו, טון דיבורו, וצורת ביטויו. בעצם כל דבר שאנו פוגשים בו. הכל הכל הוא ביטויי חיצוני לצד הפנימי שלו.  שצריך רק לדעת להבין את הצד הפנימי, ע"פ הגילוי החיצוני שלו.

גם היהדות הקדישה מקורות רבים לנושא זה  : "חכמת אדם תאיר פניו " נאמר בספר משלי. וכן דברי הזוהר הקדוש על ציווי משה רבנו לתלמידו יהושוע בן נון "וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל-יְהוֹשֻׁעַ בְּחַר-לָנוּ אֲנָשִׁים, וְצֵא הִלָּחֵם בַּעֲמָלֵק;". שהזוהר מפרש שיהושוע בחר את הלוחמים ע"פ חוכמת הפרצוף. שראה מה מעשיהם, והאם כדאי לשלוח אותם למלחמה אם לאו. וכן מסופר רבות על האר"י הקדוש, ועל צדיקים אחרים שעמדו לעם ישראל משך הדורות.

אולם, אנו בעולמנו זה, מתיגעים רבות בדייטים אין סופיים על מנת להכיר את הצד השני, את מידותיו, את אופיו, וכ"ו. אך נשארים פעורי פה, נוכח אי היכולת לקרוא את המפה באופן מידי נכון ובהיר.

מאידך ברור הדבר, כי הכרויות בדרך הנהוגה כיום. נותנת לנו בכל זאת מידע מסויים על האדם עימו אנו נפגשים. אנשים נפגשים, מתחתנים, מולידים ילדים. הכל על סמך המפגש החיצוני הגלוי, המבטא את הנפש הנסתרת. שהיא היא זאת  הנקשרת בעבותות אהבה פנימיים עם הזולת.

אקדים ואומר כי אין אני בא במאמר זה לגעת אפילו באפס קצהו של נושא זה, שרב הנסתר בו על הגלוי (תרתי משמע)  זאת אני משאיר לגדולים ממני. אך מפני של"ג בעומר, יום פטירת רשב"י נחשב לחג גילוי המאורות. ואע"פ שחשבתי במאמר היום לעסוק  בנושא "על מה אפשר להתפשר בפגישות ועל מה לא" את נושא זה השאיר לשבוע הבא. היום אשתדל בע"ה לתת את אשר לאל ידי, כלים מעשיים בהבנת השאלה של מי האדם הנמצא מולי.


כלל – 1
המשמעות הראשונה של הצורך להכיר את השני היא להפגש איתו. לכן אין צורך להאריך בשיחת הטלפון הראשונה. היא עלולה להכניס אותכם לדמיונות אחד על השני. פגישה ישירה, בלתי אמצעית. תתן לכם הרבה יותר מאשר ידע שכלי על השני, ועל החיבור שלכם איתו. פגישה אמיתית, פיזית, היא פגישת נפש בנפש. מה שגורם לתת מודע שלכם לשדר לכם, האם אתם מסוגלים להתחבר לאדם זה או לא.

בטלפון לא תפגשו זאת, לכן סביר שהדמיון שלכם יתן לכם בדיוק, אבל בדיוק. את מה שאתם מחפשים, עד שהתאוריה הזו תתנפץ בקרקע המציאות כאשר תפגשו את האדם איתו שוחחתם ארוכות בטלפון, לכן מומלץ לקצר בשיחה הראשונה, ואת השיחה הארוכה להשאיר לפגישה.


כלל – 2
מדיבורו של אדם ניכר אופיו ומחשבתו. הדיבור הוא הכלי המקשר בין הפנים של האדם לעולם הסובב אותו. לכן אם היינו יכולים לקלוט ולפענח באופן מידי את התדרים הנסתרים שסביב דיבורו המילולי של אדם. היינו למעשה יודעים עליו הכל. כפי שמכונת אמת משטרתית יודעת לזהות ע"י קליטת דקויות שבדקויות, אם אדם זה דובר אמת או משקר.

לדוגמא : לאדם שלמד תורה מספר שנים (גבר או אישה) די לשמוע מספר דקות "דבר תורה" של הזולת, על מנת לעמוד על רמתו הרוחנית, השקפת עולמו הדתית, ובמקרים מסוימים גם על היחס שלו לעבודת המידות.

אדם שלא מתחשב בזולתו, או לא מספיק רגיש. יקטע לא פעם את דיבורו של הזולת, או יתן הרצאות על מנת לחנך את השני ולהגיד לו כיצד עליו לנהוג במקרים מסויימים מבלי שנתבקש לכך.

אדם שיודע להקשיב ולשאול שאלות מכוונות, הגורמות לצד השני לספר עוד ועוד על עצמו. הוא אדם בעל ענווה, עמוק,  ובעל הבנה טובה בצרכי ובנפש זולתו.
ועוד ועוד . . .  


כלל – 3
שאלה שרבים שואלים בהקשר לפגישות היא : מה היא  הדרך לעמוד או לחזות את התנהגותו של אדם בעתיד. בפגישות אני לא יודע אם אדם זה יהיה הורה טוב, בעל או אישה טובים. למרות  שבפגישות אני מתרשם ממנו/ה לטובה. מה מבטיח לי שכך הדבר ימשך גם בעתיד, ובכל המצבים.

אז לפני שאני נותן כללים. התשובה הראשונית היא : שאין לכך תשובה מוחלטת, אדם עשוי להשתנות במהלך השנים. אך ברוב המקרים זה לא קורה. בד"כ את אשר מה שיקרה בעתיד, ניתן היה לקלוט (אם יודעים כיצד) גם בפגישות עצמם.

הכלל הוא : שאני לא מכיר אדם ע"פ מעשה שלו, ועוד מעשה, ועוד מעשה, ועוד מעשה. עד שאני מכיר את התנהגותו בכל המצבים. שכן אם נלך בדרך הזו נצטרך 60 שנה על מנת להכיר את התנהגותו בכל מצבי החיים, ולמעשה הדבר בלתי אפשרי. הדרך היא לעמוד את השורש בנפשו שממנה יוצאים הדברים. כך סביר שגם יקרה בעתיד.  

היינו : סביר שאדם אידאליסט בנושא ארץ ישראל, ישאר כזה גם בעתיד. כמו גם אדם שהעזרה לאחרים היא צורך נפשי שלו, ימשיך לעזור גם בבית אחרי החתונה. אדם הנוטה להאשים אחרים (בפרט אם זה את כל העולם חוץ מהדייט שלו כמובן) לא ישתנה כנראה אחרי החתונה, אלא רק יחליף כתובת להאשמות, ולאי לקיחת האחריות שלו.

אדם המחנה את מכוניתו בחנייה של נכה, אפילו לזמן קצר. הוא אדם שלא מתחשב בזולת, ומצפה שאחרים ישמשו אותו. כמו גם אדם המכנה את חבריו בשמות גנאי.
לכן הכלל הגדול כאן הוא לשים דגש על   הכרת אופיו של האדם, ולא רק על התנהגותו בזמן הווה.


כלל - 4
במקרים רבים אדם הוא תשקיף של נוף ילדותו. זה לא מחייב תמיד, זה לא פועל באופן מוחלט בכל זוויות החיים. אך מעצם זה שאדם מתפעל מהסובב אותו. רבים הדברים הטבועים בו במודע, ובתת מודע. אותם הוא ספג מנוף ילדותו. לכן סקירה מפוקחת של קורות ימיו של אדם, ונוף ילדותו, המסלול בו צעד, רקע משפחתו וכדומה. יש בהם ללמדנו רבות על אופיו ודרך חייו של אדם זה.


כלל - 5
פעמים רבות במסגרת עבודתי בעולם השידוכים. במיוחד כאשר אני כמאמן אישי מלווה אדם להצלחה בפגישות. (אז אני יכול לתת לו הרבה יותר מאשר מאמרים)  אני מבקש מאנשים המספרים לי על עצמם.  לספר לי על שתי דמויות מופת עבורם, דוגמאות של אנשים המהווים עבורם מודל לחיקוי, ומלווים את תודעת אישיותם. התוצאות תמיד מפתיעות ומעוררות דיונים ארוכים. אך יותר מכל הם כלי מצויין על מנת לשקף את דמותו של האדם איתו אני משוחח.

כלל זה נכון גם לגבי שאלות כמו : היכן תרצה לגור (מה הרצון שלך, לא מה האילוצים בחייך) איזה ספרים אתה קורא, ומה אתה עושה בשעות הפנאי שלך. הנותנים גם הם מידע רב מאוד על האדם היושב מולי.    

ניתן כמובן להמשיך עוד ועוד להנביע כלים המשמשים בצד הגלוי של האדם, על מנת לעמוד על צד הנסתר שלו בצורה טובה. אך זה הוא הכלל אותו ניתן לפתח, ותן לחכם ויחכם עוד. .  . .

כעת אחרי כתיבת המאמר, אני יכול להתכונן למדורה הערב, ולהעליה למירון לקבר רשב"י. לשאוב משם כוחות על מנת להמשיך בעשיה הברוכה בעולם השידוכים.

זה המקום לספר שבסדנאות שנאי עורך מפעם לפעם אני מרחיב מאוד בנושאים אלו ואחרים. כמו גם שאני נותן את המיטב של העצות והדרכים שלי להצלחה בפגישות.
מקיים שידוכים  בין  המשתתפים בסדנא (אמיתיים לא תרגולת) 
אך  בעיקר כל הדרכים שיובילו אתכם בדרך
המהירה ובטוחה ביותר לחופה שלכם בקרוב !


פרטים על הסדנא הקרובה בקישור זה
נתראה בסדנא
 


מצווה גדולה להעביר את המאמר הזה הלאה
לכל החברים והחברות הזוקווים לו.


חג לג שמח
אלי גרון
ביה"ס לזוגיות בואי כלה  

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים